„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” – te słowa Oskara Kolberga stały się mottem koncertu pieśni patriotycznych, który miał miejsce 8 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Przyjaciół Ziemi w Łaziskach Górnych.

Zaproszenie na  wyjątkowy muzyczny wieczór przyjęło wielu gości: Burmistrz  Miasta Łaziska Górne Pan Aleksander Wyra, przewodniczący Rady Miasta Pan Tadeusz Król, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Grzegorz Nowok, Naczelnik Wydziału Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Sportu Pani Joanna Palenta, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Pani Iwona Gejdel,  przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów i nauczyciele. Okazją  do spotkania w tak zacnym gronie była 100 rocznica Odzyskania Niepodległości. Koncert rozpoczął się chóralnym wykonaniem najstarszych narodowych pieśni.  Prowadzący koncert uczniowie przedstawiali  historię powstania sławnych lub popularnych pieśni.  Wszyscy odśpiewali uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. Wielkim aplauzem zakończył się występ uczniów z klasy I, którzy zaprezentowali  się w staropolskim tańcu chodzonym, czyli polonezie.  Widownia licznie zgromadzona  chętnie śpiewała z wykonawcami stare żołnierskie piosenki. Uzupełnieniem  utworów muzycznych  była recytacja wierszy o tematyce patriotycznej dobranych  nastrojem do wspólnie przeżywanej uroczystości.  Koncert „ Jest taki kraj” okazał się sukcesem. Soliści, chór dziewcząt i recytatorzy to utalentowani młodzi ludzie, a uczniowie z klas pierwszych i drugiej zachwycili wszystkich. Młodzi artyści zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, a organizatorzy chwaleni byli za profesjonalizm i oryginalność pomysłu.

„Cieszył nas i rozrzewniał ten śpiew narodowy”, a  spotkanie zainspirowane poczuciem więzi, przywiązania i przynależności do Ojczyzny  pozostanie w sercach widzów.

Zapraszamy do galerii.

 

                                                                                                                         Izabela Turska