„Nastolatek w świecie, czyli całkiem dorosłe problemy młodych bohaterów”

Dnia 24 maja 2018r. w naszej szkole odbył się XII Powiatowy Konkurs Czytelniczy  „Nastolatek w świecie, czyli całkiem dorosłe problemy młodych bohaterów”.

W konkursie brało udział 12 trzyosobowych drużyn z dziesięciu szkół podstawowych powiatu mikołowskiego: Szkoła Podstawowa nr 3 w Łaziskach Górnych, Szkoła Podstawowa nr 4 w Łaziskach Górnych, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mikołowie, Szkoła Podstawowa nr 6 w Mikołowie, Szkoła Podstawowa nr 10 w Mikołowie,  Szkoła Podstawowa nr 1 w Orzeszu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Orzeszu-Zawadzie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ornontowicach.

Zadaniem uczniów było przeczytanie sześciu książek pisarzy, piszących dla młodzieży:  „Ten gruby” Barbary Ciwoniuk, „Puszka” Barbary Kosmowskiej,  „Dane wrażliwe” Ewy Nowak, „Pocztówka z Toronto” Dariusza Rekosza,  „Kasieńka” Sarah Crossan, „Jasne dni, ciemne dni” Katarzyny Ryrych.

Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Uczestnicy w pierwszej kolejności musieli rozwiązać test ze znajomości lektur konkursowych. Kolejne zadnia, z którymi musieli się zmierzyć to rekwizytornia, charakterystyka, łączenie w pary, wykreślanka oraz cytaty. Uczniowie musieli również udzielić odpowiedzi ustnej na bardzo szczegółowe pytania otwarte. Dodatkowo każda z drużyn miała przygotować lapbook, będący reklamą wybranej książki konkursowej, która najbardziej ich poruszyła. Powstały piękne prace, które zaprezentowano na wystawie na holu szkolnym.

Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością książek. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu – Zawadzie. Drugie miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych, zaś trzecie miejsce należało do drużyny Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Mikołowie.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy innych do wzięcia udziału w konkursie „Nastolatek w świecie…” w przyszłym roku szkolnym.

Agnieszka Karpik – Dudek

Anna Lanuszny