Ósmoklasistom, którzy wkrótce muszą zdecydować o dalszym kształceniu jeszcze raz przypominam, jakie szkoły mają do wyboru.  Nieco szerzej omówię szkoły branżowe, bo są to nowe szkoły, które nie funkcjonowały w poprzednim systemie szkolnictwa.

Szkolnictwo ponadpodstawowe obejmuje:

 

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące;
  • 5-letnie technikum;
  • 3-letnią branżową szkołę pierwszego stopnia;
  • 2-letnią branżową szkołę drugiego stopnia;
  • 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy- dla uczniów niepełnosprawnych;
  • 2,5-letnią szkołę policealną.

 

Szkoły branżowe zastępują wcześniejsze szkoły zawodowe. Są one 2-stopniowe. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe.

Kształcenie w szkole branżowej II stopnia nie jest obowiązkowe, biorąc jednak pod uwagę wymagania rynku pracy, można wnioskować, że aby uzyskać jak najlepsze uprawnienia do podjęcia zawodu, ukończenie tylko szkoły branżowej I stopnia może być niewystarczające.

 

Szkoła branżowa II stopnia jest  dla osób, które ukończyły szkołę branżową I stopnia. Kształcenie w takiej placówce będzie kontynuacją kwalifikacji z poprzedniej szkoły.
W branżowej szkole I stopnia realizowane było kształcenie w zakresie jednej kwalifikacji. II stopień branżowej szkoły będzie funkcjonował w zawodach, które mają kontynuację na poziomie technika. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Szkoła branżowa II stopnia daje możliwość  zdawania egzaminu maturalnego, a to wiąże się z możliwością rozpoczęcia nauki na studiach wyższych. Warunkiem przystąpienia do egzaminu, jest nieprzerwanie nauki po szkole branżowej I stopnia.

W szkole branżowej II stopnia nie można uczyć się w zawodzie, który nie ma kwalifikacji wspólnej ze szkołą branżową I stopnia. Absolwent szkoły kształcącej np. w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik mechanik po potwierdzeniu kwalifikacji „Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń” oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego. Nie może natomiast zostać przyjęty do szkoły branżowej II stopnia kształcącej w zawodzie np. technik usług fryzjerskich, technik handlowiec czy technik technologii żywności. Kwalifikacje ze szkoły I stopnia muszą być spójne.

Uczniów zainteresowanych kształceniem w szkołach branżowych zachęcam do wejścia na stronę  https://szkoly-branzowe.edubaza.pl/s/4994/80976-slaskie.htm

Tam można znaleźć wszystkie szkoły branżowe funkcjonujące w województwie śląskim.

Uczniów zainteresowanych nauką w liceum lub technikum zachęcam do wejścia na strony https://technika.perspektywy.pl/2019/ranking/ranking-technikow-2019-slaskie https://licea.perspektywy.pl/2019/ranking/ranking-liceow-2019-slaskie , gdzie można prześledzić ranking tych szkół  i wybrać tę, która odpowiada waszym aspiracjom i  możliwościom.

Życzę właściwych wyborów .

Kinga Jaroszek pedagog