Logo Osobliwości Świata Fizyki„Osobliwości Świata Fizyki” to wykłady, które opierają się na przeprowadzanych na żywo
eksperymentach i są prowadzone przez naukowców pracujących na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki. Pokazują, jak prawa fizyki działają w rzeczywistości.

Jak co roku, uczniowie klas ósmych naszej szkoły wraz z wychowawcami i nauczycielem fizyki, wzięli udział w pokazach. W tym roku były to wykłady: „Bezcenna energia” i „Na fali”.

Oryginalne i widowiskowe eksperymenty, jak zwykle wzbudziły emocje oraz chęć samodzielnego wykonywania doświadczeń, co pozwala na głębokie zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki.

Z uniwersytetu udaliśmy się na wieżę widokową szybu „Warszawa II”, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Katowic. Z wysokości 40 metrów rozpoznaliśmy między innymi: Spodek, Pomnik Powstańców Śląskich, NOSPR czy Kościół Mariacki.

Następnie w Muzeum Śląskim zwiedziliśmy wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która jest opowieścią o naszym regionie od czasów najdawniejszych aż do 1989 r. Muzeum znajduje się w miejscu dawnej kopalni Katowice. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć wiele oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć. W jeszcze lepszym zrozumieniu historii Górnego Śląska pomogły nam materiały audiowizualne, a także oprawa scenograficzna. Ekspozycja prezentowała bardzo skomplikowaną historię naszego regionu.

W czasie zwiedzania muzeum zwracaliśmy uwagę na udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (windy, dostosowane toalety, wózki na życzenie, podjazdy bez schodów, nagranie audio, instalacje udostępnione do dotykania, informatory w alfabecie Braille’a).

Klasy ósme przez Uniwersytetem Śląskim
Osobliwości Świata Fizyki