Spotkanie z Panem Bernardem Miczką z klasą 7a było niezwykłym doświadczeniem, które pozostanie w naszej pamięci. Pan Bernard to świadek historii, który przeżył dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i okresu powojennego. Jego relacja wzbudziła zaangażowanie uczniów, wzruszenie, zainteresowanie oraz ogromną wdzięczność za możliwość spotkania takiej osoby.

Pan Bernard, będąc nastolatkiem (miał 9 lat w chwili wybuchu wojny) doświadczył okupacji i uczył się w niemieckiej szkole w Mikołowie. Jego ojciec zginął w obozie, zostawiając go jako jedynego żywiciela rodziny. Wraz z kolegami był świadkiem niemieckiej egzekucji na mieszkańcach Mikołowa, co wywołało przerażenie i strach przed złapaniem przez Niemców.

Nasz gość opowiedział nam również o dramatycznych chwilach, gdy bomba spadła na dom jego rodziny i utknęła w kopcu ziemniaków, nie eksplodując. Wszyscy byli zmuszeni opuścić dom, cudem nikt nie zginął.

W styczniu 1945 roku Pan Bernard przeżył radziecką egzekucję na mikołowskim rynku, mając zaledwie 14 lat. Przeżył, ponieważ ostatni nabój utknął w skórzanym portfelu trzymanym w wewnętrznej kieszeni ubrania. Po kilku godzinach ocknął się na wozie obok ciał zabitych. Dowodem tych dramatycznych zdarzeń była blizna na klatce piersiowej naszego gościa. Rodzina sądziła, że nie przeżył, więc po jego niespodziewanym powrocie do domu, wszyscy z niedowierzaniem i ze łzami w oczach mocno go przytulali.

W czasie spotkania Pan Bernard podkreślał, jak ważna jest pamięć i szacunek do starszych osób, które są świadkami przeszłości. To dzięki nim możemy poznać historię naszej Ojczyzny i regionu oraz zrozumieć tragiczne losy, jakie przeszli.

Ta nietypowa lekcja historii stała się także lekcją szacunku, wdzięczności i współpracy z lokalną społecznością.

Dzięki takim wizytom kształtujemy wśród naszych uczniów szacunek dla przeszłości i tradycji, dostrzegamy związki między życiem i działalnością jednostek a historią regionu oraz rozwijamy kreatywność i współpracę w grupie.

Relacja klasy 7a

Spotkanie z Panem Bernardem Miczką