W dniach 29.11.- 2.12.2021 r. nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 im. Przyjaciół Ziemi w Łaziskach Górnych: Żaneta Gałeczka, Monika Kukla, Monika Pilch-Otręba i Jolanta Niewiadomska, w ramach programu Erasmus+uczestniczyły w mobilności edukacyjnej (jobshadowing) w College Gabriel Havez w Creil we Francji. Szkoła, którą odwiedziły jest placówką wielonarodowościową, gdzie zdecydowaną większość stanowią imigranci. Ma duże doświadczenie w realizacji projektów europejskich, w tym Erasmus+, dlatego jest bardzo dobrze wyposażona i chętnie dzieli się doświadczeniem.

Celem wyjazdu była obserwacja lekcji pod kątem wprowadzenia nowoczesnych technologii oraz elementów metody CLIL (Content and Language Integrated Learning) na różnych zajęciach edukacyjnych.

Na lekcjach historii i geografii wykorzystano aplikację Classcraft, w której na indywidualnych kontach uczniowie zbierają punkty i utrwalają wiedzę. Aplikacja jednocześnie uczy i motywuje do dalszej pracy.

Podczas lekcji informatyki i robotyki programowano z wykorzystaniem aplikacji BlockCAD.  Na pierwszych zajęciach młodzież projektowała wygląd choinki w formacie 3D, na kolejnych wyznaczała trasę robota.  Uczniowie pracowali samodzielnie, według wskazówek podanych przez nauczyciela na początku lekcji.

Na zajęciach sportowych uczniowie używali aplikacji Dartfish, korzystając z tabletów. Nauczyciel po krótkim omówieniu tematu lekcji, monitorował samodzielną pracę, polegającą na nagraniu wykonywanego ćwiczenia, a później jego analizie.

Podczas zajęć języka angielskiego, uczniowie pracowali indywidualnie bądź w parach z wykorzystaniem odtwarzacza MP4 (baLibom). Oglądali filmy, odsłuchiwali rozmówki oraz nagrywali wcześniej przygotowane dialogi. Ponadto, używali laptopów do tworzenia drzewa genealogicznego, łącząc kompetencje informatyczne z utrwalaniem słownictwa technicznego (elementy CLIL).

Pobyt we francuskiej placówce pozwolił rozwinąć wiele kompetencji, poznać nowe aplikacje i metody pracy. Pokazał, że różnorodność kulturowa pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój ucznia i daje wiele możliwości pracy. Obserwowane zajęcia były prowadzone metodą projektu (Project-based Learning), co sprzyjało rozwijaniu samodzielności i odpowiedzialności uczniów.

Zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane w dalszej pracy.

Job Shadowing w College Gabriel Havez w Creil